Hillclimb and Sprint Association
an MSA recognised club
MSA recognised

HSA CHAMPIONSHIP COMPETITORS & GALLERY - 2012

Competitors (and loved ones!) are welcome to provide photos to appear on this page to either fill in the gaps or replace photos from our archives with something a little more flattering! Please contact us here for details of how to send in their photos. We do our best to match the correct names to faces to cars but mistakes can happen so if you spot one please let us know and we'll get it fixed.


Barry  Connolly

Class A1 - FIAT Panda 100HP


Peter  Hodson

Class A1 - Smart car Roadster


Matthew  Searle

Class A1 - VW Lupo


Richard  Stephens

Class A1 - Peugeot 106 Rallye


Leigh  Andrews

Class A2 - MAZDA RX8


Geoff  Hedges

Class A2 - Renault Clio 172 Cup


Richard  Jenkinson

Class A2 - Renault Sport Clio 172 Cup


John  Brookes

Class A2.1 - Mazda MX-5


Paul  Herbert

Class A2.1 - Mazda MX5 Mk1


Nigel  Hodson

Class A2.1 - Mazda MX5 Sport


Ken  Morris

Class A2.1 - Mazda MX5 Merlot Sports


Alan  Mugglestone

Class A2.1 - Mazda MX5


Nick  Mugglestone

Class A2.1 - Mazda MX5


Jim  Stevens

Class A2.1 - Mazda Eunos


Tony  Thomas

Class A2.1 - Mazda MX5 mk3


Michael  Tindale

Class A2.1 - Mazda MX5


Robert  Lancaster-Gaye

Class A3 - Porsche 996 GT3


Mark  Laws

Class A3 - BMW Mini Cooper Works "S"


Brian  Marshall

Class A3 - Porsche 944 Turbo


James  Nolan

Class A3 - Subaru Turbo 2000


Adam  Pemble

Class A3 - Toyota Celica GT-Four


Richard  Abraham

Class B1 - Westfield SEi


John  Bradshaw

Class B1 - Sylva Striker Mk2


Stu  Hill

Class B1 - Westfield SEi 4age


John  Palmer

Class B1 - Westfield SE


Mike  Smith

Class B1 - Sylva Striker


Colin  Way

Class B1 - Westfield SEIw


Ed  Bradshaw

Class B2 - Hawk 289 FIA


Matthew  Eady

Class B2 - Ginetta G4


Bob  Gale

Class B2 - Westfield SEi W


Mike  Gale

Class B2 - Westfield SEi W


Robert  Pallett

Class B2 - Ginetta G33


Martin  Depper

Class C1 - Rover Mini Cooper


Ben  Hamer

Class C1 - Austin Morris Mini Clubman


Wil  Ker

Class C1 - Austin Mini


Ivan  Russell

Class C1 - Ford Anglia 105E


Chris  Flavell

Class C2 - Peugeot 205 Gti


Tony  Hart

Class C2 - Renault 5 GT Turbo


Phil  Skipp

Class C2 - Vauxhall Astra GSI


Tony  Thomas

Class C2 - Ford Escort Mk2


Paul  Webster

Class C2 - Mazda MX5


Geoffrey  Kershaw

Class C3 - Ford Sierra


Graham  Beale

Class D - Ginetta G33


Jeremy  Bulmer

Class D - Raw Striker


Matt  Hillam

Class D - SBD Westfield S2000


martin  jones

Class D - raw striker


Eric  Morrey

Class D - Clan Crusader


Adam  Phelps

Class D - Aries Locost


John  Phelps

Class D - Aries Locost


Steve  Spiers

Class D - Westfield SEi W


Martin  Watts

Class D - Sylva Riot R1


Hugh  Whitcomb

Class U2 - Morris Mini Cooper saloon


Alasdair  Mercer

Class F - Force LM


Lindsay  Mercer

Class F - Force LM


Andrew  Short

Class F - OMS SC1


Nick  Stephens

Class F - Ginetta G12


Tony  Thomas

Class F - Ginetta G20


Clive  Wooster

Class F - Radical SR4 sports racing


Gordon  Hick

Class H - Megapin Mk 3


Mike  Jeffs

Class H - Jedi Mk 2


Nick  Jeffs

Class H - Jedi Mk 2


Dennis  Troman

Class H - KBS Mk.4 single seater


Simon  Andrews

Class I - OMS 2000M 


Richard  Arrowsmith

Class I - Force Force PC Suzuki GSXR 1000


Steven  Filkin

Class I - DJ ADS1


Darren  Gumbley

Class I - Force pt


Bernard  Kevill

Class I - OMS 2000M


Stephen  Loadsman

Class I - OMS 


Robin  Maryon

Class I - Jedi Mk 2


Paul  Masters

Class I - Jedi Mk6


Dominic  Rose

Class I - Jedi MK 4


David  Spencer

Class I - Reynard Kawasaki 883


Jim  Spencer

Class I - Reynard Kawasaki 883


Jonathan  Toulmin

Class I - Marengo 2 


Mike  Jenkins

Class J - Terrapin Mk1A


Chris  Bennett

Class J1 - Van Diemen RF89


Bob  Ridge-Stearn

Class J1 - Van Diemen RF87


Paul  Webb

Class J1 - Van Diemen RF84


George  Harris

Class K - Dallara F3


Tony  Jarvis

Class K - Reynard FVL


Paul  Tinsley

Class K - Jedi Mk 1


Martin  Webb

Class K - Reynard FVL


Fyrth  Crosse

Class W - Ensign LNF3/Mallock U2 Mk 2B Monoposto


Chris  Jones

Class W - Mallock U2 Mark 8


Tim  Moore

Class W - Ginetta G18


David  Bennett

Class V2 - Marcos Coupe


Peter  Hubbard

Class V2 - Marcos V6 Sports


Jonathan  Plowe

Class V2 - Gilbern Genie


Geoff  Stallard

Class V2 - TVR Vixen


Jonathan  Toulmin

Class J2 - Force PT


Stuart  Cairney

Class N - Hillman Imp


Graham  Cashmore

Class N - Davrian Mk 6


Ifan  Davies

Class N - Davrian Mk6


Mark  Paterson

Class N - Ginetta G15


Graeme  Williamson

Class N - Hillman Imp


Anne  Adams

Class W2 - Royale RP 30


Bob  Adams

Class W2 - Royale RP 30


John  Burton

Class W2 - RALT RT3


Richard John  Opie

Class W2 - Ralt RT3


Geoff  Stallard

Class W3 - Ginetta G12


Mike  Broome

Class X - Elden Mk8/10 Formula Ford


Les  Buck

Class X - Lotus 61


Jeremy  Smithson

Class X - Merlyn MK 11


Peter  Ayres

Class Z - Ford Model A


Neil  Bennett

Class Z - Batten Special Sports/racing


Mark  Ranger

Class Z - Nota Arnold MkIV


Jeremy  Turnbull

Class Z - Ford Model B roadster


Roy  Underhill

Class Z - Ford Sports (Roadster)


Phil  Wells

Class Z - Ford T roadster



Click here for 2018 Competitors Gallery

Click here for 2017 Competitors Gallery

Click here for 2016 Competitors Gallery

Click here for 2015 Competitors Gallery

Click here for 2014 Competitors Gallery

Click here for 2013 Competitors Gallery

Click here for 2012 Competitors Gallery

Click here for 2011 Competitors Gallery

Click here for 2010 Competitors Gallery