Hillclimb and Sprint Association
an MSA recognised club
MSA recognised

HSA CHAMPIONSHIP COMPETITORS & GALLERY - 2015

Competitors (and loved ones!) are welcome to provide photos to appear on this page to either fill in the gaps or replace photos from our archives with something a little more flattering! Please contact us here for details of how to send in their photos. We do our best to match the correct names to faces to cars but mistakes can happen so if you spot one please let us know and we'll get it fixed.


Chris  Dee

Class A1 - Austin Mini


Paul  Drysdale

Class A1 - Hillman Imp Mk2 Deluxe


Tom  Ellis

Class A1 - Vauxhall 


Laurence  Marks

Class A1 - FIAT Panda 100hp


Steven  Needham

Class A1 - Smart Roadster


Martin  Rutter

Class A1 - Fiat X19


Phil  Tucker

Class A1 - Suzuki Swift


Jamie  Yapp

Class A1 - Vauxhall Nova SR


Leigh  Andrews

Class A2 - Mazda RX8


Alistair  Clark

Class A2 - Lotus Elise Series 1 (K series engine)


Roger  Fish

Class A2 - Honda S2000 Sports


Tony  Hart

Class A2 - Renault Clio Williams


Andy  Mitchelmore

Class A2 - Lotus Elise S2 111s


paul  murphy

Class A2 - citroen xsara vts


Jonathan  Plowe

Class A2 - Fiat X1/9


graeme  procter

Class A2 - fiat abarth 500 ss


Bob  Ridge-Stearn

Class A2 - Lotus Elise S1


Richard  Tilley

Class A2 - Lotus Elise S1


Elen  Worthington

Class A2 - Lotus Elise


Stephen  Dally

Class A2.1 - Mazda MX5


steve  Devereux

Class A2.1 - mazda mx5


Chris  Falcon

Class A2.1 - Mazda MX5


Nigel  Hodson

Class A2.1 - Mazda MX5 Mk2


Peter  Hodson

Class A2.1 - Mazda MX 5


emerson  kent

Class A2.1 - Mazda MX5


Ken  Morris

Class A2.1 - Mazda MX5 Merlot


Alan  Mugglestone

Class A2.1 - Mazda MX5


Angela  Mugglestone

Class A2.1 - Mazda MX5


Nick  Mugglestone

Class A2.1 - Mazda MX5


David  Newman

Class A2.1 - Mazda MX5


Michael  Tindale

Class A2.1 - Mazda MX5


Paul  Watson

Class A2.1 - Mazda MX5


Richard  Yapp

Class A2.1 - Mazda MX5


Chris  Berrisford

Class A3 - Subaru Impreza


Andrew  Cottrill

Class A3 - Subaru Impreza


Steve  Courts

Class A3 - Subaru Impreza


Colin  Davies

Class A3 - BMW 330Ci Sport


Sarah  Davies

Class A3 - BMW 330Ci Sport


Neil  Duncanson

Class A3 - Audi quattro sports saloon


Martin  Hodgson

Class A3 - Eunos Roadster


Mark  Laws

Class A3 - BMW Mini John Cooper Works


John  Mattingley

Class A3 - Mitsubishi Evolution 2


Alan  Sawyer

Class A3 - Subaru Impreza


Paul  Trill

Class A3 - Mazda RX7 FD


Christopher  Bayliss

Class B1 - Caterham 7


John  Bradshaw

Class B1 - Sylva Striker Mk2


John  Clarke

Class B1 - Caterham 7


John  Loudon

Class B1 - Westfield SE


John  Palmer

Class B1 - Westfield SE


Mike  Smith

Class B1 - Sylva Striker Kitcar


Colin  Way

Class B1 - Westfield SEIW


Lynn  Gilbert

Class B2 - Caterham Superlight


Chris  Howard-Harris

Class B2 - Caterham Superlight 'Custard'


Stephen  Laing

Class B2 - Caterham R500


James  Moreton

Class B2 - Caterham CSR 260


Ben  Perry

Class B2 - Fisher fury Kit


Julian  Harber

Class C1 - British Leyland Mini Clubman Saloon


Gavin  Neate

Class C1 - Peugeot 106


ivan  russell

Class C1 - ford anglia 105E


NICK  Blight

Class C2 - Ford mk1 fiesta xr2


Stephen  Morrison

Class C2 - Lotus Elise S1


Keith  Murray

Class C2 - Audi 80 quattro


Willem  Verhaak

Class C2 - Mazda MX5


Roger  Banks

Class C3 - Audi S4


Geoffrey  Kershaw

Class C3 - Ford Sierra


Simon  Boulter

Class D - Fisher Fury


Adam  Phelps

Class D - Aries Locost


Charlotte  Phelps

Class D - Aries Locost


John  Phelps

Class D - Aries Locost


Rowland  Turner

Class U2 - FORD SALOON


Graham  Blackwell

Class F - Ford Fiesta S2000 Saloon


Matt  Carter

Class F - Radical PR6


John  Weedon

Class F - Mallock 20b


Jonathon  Weedon

Class F - Mallock Mk 20 BT


Clive  Wooster

Class F - Radical SR4


Paul  Wells

Class H - Jedi Mark 4


Chris  Bennett

Class I - Force PT


Steve  Boother

Class I - OMS2000M 


Tony  Brown

Class I - OMS SF 1100


Ben  Hamer

Class I - OMS CF09


Bradley  Hobday

Class I - Jedi Mk 4


Nick  Houston

Class I - Jedi Mk 2


Chris  Jones

Class I - Force PT


Wil  Ker

Class I - OMS CF09


Stephen  Loadsman

Class I - OMS R/A


Robin  Maryon

Class I - Jedi Mk2


James  Moore

Class I - OMS 2000M


Martin  Pickles

Class I - Jedi Mk 1


Paul  Webb

Class I - Jedi Mk4


Phil  Williams

Class I - Jedi Mk4


Chris  Bennett

Class J1 - Van Diemen RF89


Mark  Haynes

Class J1 - Zeus ZR164 Classic Formula Ford


Russell  Haynes

Class J1 - Zeus zr163 Formula Ford


Charlie  Reilly

Class J1 - Van Diemen Formula Ford


Andrew  Dinner

Class K - Pilbeam MP82


Matt  Hillam

Class K - Dallara F399/01


Tony  Jarvis

Class K - Dallara F3 99/00


Steve  Miles

Class K - Van Diemen RF96mm15


Martin  Webb

Class K - Dallara F399/00


Mike  Broome

Class W - Alexis Mk17 F3/Atlantic


Les  Buck

Class V2 - Lotus Europa Twin Cam


Neil  Gould

Class G - Subareno 


Nicholas  Scott

Class J2 - Force HC Hayabusa


Ben  Waine

Class J2 - Magnum 843


Kerry  Waine

Class J2 - Magnum 843


Andrew  Cairney

Class N - Hillman Imp


Ifan  Davies

Class N - Davrian mk6


Graeme  Williamson

Class N - Hillman Imp


John  Burton

Class W2 - RALT RT3


John  Opie

Class W2 - Ralt RT3


David  Tilley

Class W2 - Toleman TG280R


Michael  Henney

Class X - Merlyn Formula Ford Mk11A


Paul  Morcom

Class X - Merlyn Formula Ford Mk11a


Jeremy  Smithson

Class X - Merlyn Mk Eleven


Nick  Tart

Class X - March 708 Formula Ford 1600


Roy  Underhill

Class Z - Ford 27T Roadster



Click here for 2018 Competitors Gallery

Click here for 2017 Competitors Gallery

Click here for 2016 Competitors Gallery

Click here for 2015 Competitors Gallery

Click here for 2014 Competitors Gallery

Click here for 2013 Competitors Gallery

Click here for 2012 Competitors Gallery

Click here for 2011 Competitors Gallery

Click here for 2010 Competitors Gallery