Hillclimb and Sprint Association
an MSA recognised club
MSA recognised

HSA SPEED CHAMPIONSHIP RESULTS BY CLASS FOR 2015


Results including Round 34 - Curborough 1 lap on 10 Oct 2015
Note: Best 9 scores count.

Class Points Name Overall Pos Car CarCc
A1 109 Steven Needham 16 Smart Roadster 698cc
101 Martin Rutter 19 Fiat X19 1396cc
36 Laurence Marks 54 FIAT Panda 100hp 1368
32 Phil Tucker 57 Suzuki Swift 1298
23 Tom Ellis 71 Vauxhall 993
17 Jamie Yapp 79 Vauxhall Nova SR 1300
Class Points Name Overall Pos Car CarCc
A2 143 Bob Ridge-Stearn 4 Lotus Elise S1 1796
113 Roger Fish 13 Honda S2000 Sports 1998
88 Andy Mitchelmore 24 Lotus Elise S2 111s 1796
46 Elen Worthington 40 Lotus Elise 1796
38 graeme procter 50 fiat abarth 500 ss 1368cc
29 Jonathan Plowe 62 Fiat X1/9 1400
24 Alistair Clark 67 Lotus Elise Series 1 (K series engine) 1796cc
16 Tony Hart 80 Renault Clio Williams 1997
7 paul murphy 102 citroen xsara vts 1998
6 Richard Tilley 105 Lotus Elise S1 1800cc
5 Leigh Andrews 106 Mazda RX8 1308cc
Class Points Name Overall Pos Car CarCc
A2.1 152 Alan Mugglestone 1 Mazda MX5 1840
144 Nick Mugglestone 3 Mazda MX5 1840
111 Ken Morris 14 Mazda MX5 Merlot 1849
109 Nigel Hodson 16 Mazda MX5 Mk2 1840
81 emerson kent 25 Mazda MX5 1840
67 steve Devereux 30 mazda mx5 1598
46 Michael Tindale 40 Mazda MX5 1839
40 Chris Falcon 47 Mazda MX5 1840
37 Stephen Dally 51 Mazda MX5 1600
29 Peter Hodson 62 Mazda MX 5 1840
24 Richard Yapp 67 Mazda MX5 1840
23 David Newman 71 Mazda MX5 1840
9 Paul Watson 99 Mazda MX5 1850
7 Angela Mugglestone 102 Mazda MX5 1840
Class Points Name Overall Pos Car CarCc
A3 149 Andrew Cottrill 2 Subaru Impreza 1998
129 Chris Berrisford 8 Subaru Impreza 1994
46 Paul Trill 40 Mazda RX7 FD 1300
37 Neil Duncanson 51 Audi quattro sports saloon 2144
23 John Mattingley 71 Mitsubishi Evolution 2 2.0
20 Mark Laws 76 BMW Mini John Cooper Works 1600
16 Alan Sawyer 80 Subaru Impreza 1994
14 Steve Courts 87 Subaru Impreza 1998
13 Colin Davies 90 BMW 330Ci Sport 2979cc
12 Martin Hodgson 94 Eunos Roadster 1600
7 Sarah Davies 102 BMW 330Ci Sport 2979cc
Class Points Name Overall Pos Car CarCc
B1 137 John Loudon 6 Westfield SE 1679
121 John Palmer 11 Westfield SE 1700
31 Mike Smith 59 Sylva Striker Kitcar 1679
28 John Clarke 65 Caterham 7 1600
19 Colin Way 77 Westfield SEIW 1600
11 Christopher Bayliss 96 Caterham 7 1598
5 John Bradshaw 106 Sylva Striker Mk2 1660cc
Class Points Name Overall Pos Car CarCc
B2 134 Chris Howard-Harris 7 Caterham Superlight 'Custard' 1795
64 Stephen Laing 32 Caterham R500 1998
61 Lynn Gilbert 34 Caterham Superlight 1.8
Class Points Name Overall Pos Car CarCc
C1 127 Gavin Neate 9 Peugeot 106 1360
69 ivan russell 28 ford anglia 105E 1380
57 Julian Harber 36 British Leyland Mini Clubman Saloon 1330cc
Class Points Name Overall Pos Car CarCc
C2 31 Willem Verhaak 59 Mazda MX5 1830
13 Stephen Morrison 90 Lotus Elise S1 1796
12 Keith Murray 94 Audi 80 quattro 1415cc
11 NICK Blight 96 Ford mk1 fiesta xr2 1700
Class Points Name Overall Pos Car CarCc
C3 58 Geoffrey Kershaw 35 Ford Sierra 2933
Class Points Name Overall Pos Car CarCc
D 67 Adam Phelps 30 Aries Locost 1216
26 John Phelps 66 Aries Locost
22 Charlotte Phelps 74 Aries Locost 1216
13 Simon Boulter 90 Fisher Fury 1298
Class Points Name Overall Pos Car CarCc
U2 94 Rowland Turner 23 FORD SALOON 1700cc.
Class Points Name Overall Pos Car CarCc
F 68 Clive Wooster 29 Radical SR4 1475
32 Matt Carter 57 Radical PR6 1340
14 Jonathon Weedon 87 Mallock Mk 20 BT 1700
13 John Weedon 90 Mallock 20b 1700cc
4 Graham Blackwell 108 Ford Fiesta S2000 Saloon 2000cc
Class Points Name Overall Pos Car CarCc
H 8 Paul Wells 100 Jedi Mark 4 598
Class Points Name Overall Pos Car CarCc
I 143 Bradley Hobday 4 Jedi Mk 4 998
100 Chris Jones 20 Force PT 1000cc
71 Martin Pickles 26 Jedi Mk 1 988 cc
50 Chris Bennett 39 Force PT 1000
44 Nick Houston 44 Jedi Mk 2 998
43 James Moore 46 OMS 2000M 1098
35 Phil Williams 55 Jedi Mk4 988cc
31 Stephen Loadsman 59 OMS R/A 1098
29 Paul Webb 62 Jedi Mk4 998
16 Wil Ker 80 OMS CF09 748
14 Steve Boother 87 OMS2000M 1089cc
10 Robin Maryon 98 Jedi Mk2 919 cc
Class Points Name Overall Pos Car CarCc
J1 110 Russell Haynes 15 Zeus zr163 Formula Ford 1600
96 Charlie Reilly 22 Van Diemen Formula Ford 1600
64 Mark Haynes 32 Zeus ZR164 Classic Formula Ford 1598
15 Chris Bennett 84 Van Diemen RF89 1600
Class Points Name Overall Pos Car CarCc
K 126 Steve Miles 10 Van Diemen RF96mm15 1998
103 Matt Hillam 18 Dallara F399/01 1998cc
99 Tony Jarvis 21 Dallara F3 99/00 1998
70 Martin Webb 27 Dallara F399/00 1998
15 Andrew Dinner 84 Pilbeam MP82 2000
Class Points Name Overall Pos Car CarCc
W 16 Mike Broome 80 Alexis Mk17 F3/Atlantic 1845
Class Points Name Overall Pos Car CarCc
V2 46 Les Buck 40 Lotus Europa Twin Cam 1600
Class Points Name Overall Pos Car CarCc
G 24 Neil Gould 67 Subareno 2350
Class Points Name Overall Pos Car CarCc
J2 55 Nicholas Scott 37 Force HC Hayabusa 1298
44 Ben Waine 44 Magnum 843 1137
40 Kerry Waine 47 Magnum 843 1137
Class Points Name Overall Pos Car CarCc
N 39 Graeme Williamson 49 Hillman Imp 930cc
15 Ifan Davies 84 Davrian mk6 998
8 Andrew Cairney 100 Hillman Imp 998cc
Class Points Name Overall Pos Car CarCc
W2 24 David Tilley 67 Toleman TG280R 3900
21 John Opie 75 Ralt RT3 1998
19 John Burton 77 RALT RT3 1998cc
Class Points Name Overall Pos Car CarCc
X 118 Paul Morcom 12 Merlyn Formula Ford Mk11a 1598
54 Michael Henney 38 Merlyn Formula Ford Mk11A 1598
37 Nick Tart 51 March 708 Formula Ford 1600 1600 cc
35 Jeremy Smithson 55 Merlyn Mk Eleven 1598


Click here for 2018 Championship results

Click here for 2017 Championship results

Click here for 2016 Championship results

Click here for 2015 Championship results

Click here for 2014 Championship results

Click here for 2013 Championship results

Click here for 2012 Championship results

Click here for 2011 Championship results