Hillclimb and Sprint Association
an MSA recognised club
MSA recognised

HSA CHAMPIONSHIP COMPETITORS & GALLERY - 2018

Competitors (and loved ones!) are welcome to provide photos to appear on this page to either fill in the gaps or replace photos from our archives with something a little more flattering! Please contact us here for details of how to send in their photos. We do our best to match the correct names to faces to cars but mistakes can happen so if you spot one please let us know and we'll get it fixed.


Colin  Davies

Class S1 - HONDA CIVIC TYPE R


Sarah  Davies

Class S1 - HONDA CIVIC TYPE R


nick  tearle

Class S1 - renault Clio 172 Cup


Rob  Thomson

Class S1 - Renault Clio 172 Cup


Leslie  Wilson

Class S1 - Renault clio 172 Exclusive


Bob  Ridge-Stearn

Class A1 - Fiat Panda 100HP Panda


Andrew  Till

Class A1 - MG ZR105


Jamie  Yapp

Class A1 - Vauxhall Nova SR


Anthony  Brown

Class A2 - MAZDA MX5 MK2


david  champion

Class A2 - fiat 500 1.3 multijet diesel saloon


Alistair  Clark

Class A2 - LOTUS Elise S1


Dean  Cubitt

Class A2 - Mazda mx5


Shane  Dyson

Class A2 - Renault 5 GT turbo


Martin  Ellis

Class A2 - Ford Escort Mk2


Andy  Mitchelmore

Class A2 - Lotus Elise


Nigel  Trundle

Class A2 - VW Scirocco


Charles  White

Class A2 - Lotus Elise S2 111R


Benjamin  Wilamowski

Class A2 - BMW 318is


Stephen  Dally

Class A2.1 - Mazda MX5


Ken  Morris

Class A2.1 - Mazda MX5 Merlot


Richard  Yapp

Class A2.1 - mazda mx5 mk1 eunos roadster


Justin  Andrews

Class A3 - Subaru Impreza


Andrew  Cottrill

Class A3 - Subaru Impreza


Graham  Mintram

Class A3 - Lancia Delta HF Turbo


John  Murphy

Class A3 - Subaru Impreza


Adam  Pemble

Class A3 - Toyota GT-Four


Tim  Richardson

Class A3 - Lotus Elise 250 Cup


Paul  Trill

Class A3 - Mazda RX7 FD3


DON  BISSELL

Class U1 - MG MGC


Colin  Bowdidge

Class B1 - Caterham Super Sprint


Anthony  Shearman

Class B1 - Caterham 310R


Zoe  Shearman

Class B1 - Caterham 310R


Mike  Smith

Class B1 - Sylva Striker Mk2


Paul  Webb

Class B1 - Sylva Striker


LEE  GAVINS

Class B2 - Tiger Racing R6


Simon  Jones

Class B2 - Westfield SEIW


Stephen  Laing

Class B2 - Caterham R500


Martin  Rutter

Class C1 - Fiat X1/9


Henry  Kruczko

Class C2 - Peugeot 205 GTI6


Paul  Meadows

Class C2 - Renault Clio RS182


Tom  Reeves

Class C2 - peugeot 106


Ivan  Russell

Class C2 - Ford Anglia 105E


Roger  Banks

Class C3 - Audi S4


Chris  Berrisford

Class C3 - Subaru Impreza 


Nicholas  Olson

Class C3 - Lotus Esprit S3


Jason  Tunnicliffe

Class C3 - peugeot 205


John  Bradshaw

Class D - Westfield SEIW


Lynn  Gilbert

Class D - Caterham Superlight


STEPHEN  HOLLAND

Class D - Caterham Hayabusa


Chris  Howard-Harris

Class D - Caterham Superlight R


John  Loudon

Class D - Westfield SE


Adam  Phelps

Class D - Westfield Megabusa


Charlotte  Phelps

Class D - Westfield Megabusa


John  Phelps

Class D - Westfield Megabusa


James  Robertson

Class D - Raw Striker


Martyn  Turner

Class D - MNR Bike engined KIt car, similar to Westfield -


Callum  Barney

Class U2 - Ford Cortina GT


Mike  Henney

Class U2 - Lotus Elan S3 Coupe/ Alfa Romeo GTV 2000 


Colin  Seaward

Class U2 - MG Midget


Philip  Stader

Class U2 - Alfa Romeo Berlina 1750/Austin A35 Saloon


Geoff  Stallard

Class U2 - TVR - Lotus Vixen - Elan


Andrew  Webber

Class U2 - Lotus Elan +2/Europa 47/62


Graeme  Williamson

Class U2 - Hillman Imp


Simon  Bainbridge

Class F - SBR Chrono V8 Sports Libra


Paul  Batey

Class F - Rawlson Spaceframe Stiletto


Luke  Trotman

Class F - Mallock Mk 18 b


Jeff  Wiltshire

Class F - Zeus Challenger Evo 2


Clive  Wooster

Class F - Radical SR4


Les  Buck

Class H - OMS Hornet


Paul  Wells

Class H - Jedi Mk4


Tony  Beesley

Class I - JEDI MK4 Suzuki K8


Chris  Bennett

Class I - Force TA


Stuart  Bickley

Class I - Jedi Racing car


Nick  Houston

Class I - Jedi Mk 2


Chris  Jones

Class I - Force TA


Stephen  Loadsman

Class I - oms r/a


Steve  Marr

Class I - Prototype Car Designs Saxon S1100


Martin  Pickles

Class I - Jedi Mk1


Steven  POTTER

Class I - OMS 2000M


Bill  Gouldthorpe

Class J - SBD OMS CF08


Mark  Schlanker

Class J - OMS 2000M Racing Car


Carole  Torkington

Class J - SBD OMS CF08


Ben  Waine

Class J - Magnum 843


Kerry  Waine

Class J - Magnum 843


George  Haynes

Class J1 - Zeus ZR163 Classic Formula Ford


Russell  Haynes

Class J1 - Zeus ZR163 Classic Formula Ford


Geoff  LANCASTER

Class J1 - Swift SC92F


Laurence  Marks

Class J1 - Van Diemen Formula Ford


Simon  McBeath

Class J1 - Swift SC92F


CAROLE  NICHOLLS

Class J1 - NIKE SINGLE SEATER FORMULA FORD


Charlie  Reilly

Class J1 - Van Diemen RF 92


Steve  Broughton

Class K - SBD Dallara F3


Matt  Hillam

Class K - SBD Dallara F399/01


Graham  Blackwell

Class L - Mygale G18 Formula Ford 1.6T EcoBoost VVTi


Pete  Goulding

Class L - MYGALE formula ford ff200


Graham  PORRETT

Class L - LOLA TeGra T90


FYRTH  CROSSE

Class W - Dempster Ensign LNF3/Mallock U2 Mk 2B 



Click here for 2017 Competitors Gallery

Click here for 2016 Competitors Gallery

Click here for 2015 Competitors Gallery

Click here for 2014 Competitors Gallery

Click here for 2013 Competitors Gallery

Click here for 2012 Competitors Gallery

Click here for 2011 Competitors Gallery

Click here for 2010 Competitors Gallery