Hillclimb and Sprint Association
an MSA recognised club
MSA recognised

HSA CHAMPIONSHIP COMPETITORS & GALLERY - 2010

Competitors (and loved ones!) are welcome to send in photos to appear on this page to either fill in the gaps or replace photos from our archives with something a little more flattering! We do our best to match the correct names to faces to cars but mistakes can happen so if you spot one please let us know and we'll get it fixed.


Michael  Andrews

Class A1 - Peugeot 106 Rallye


David  Holden

Class A1 - Alpine Renault A110


Andrew  Till

Class A1 - MG ZR105


Ian  Yates

Class A1 - Peugeot 106 Rallye


John  Gallagher

Class A2 - Honda Integra Type R


Chris  Bound

Class A2.1 - Mazda Eunos Roadster


Phil  Boyer

Class A2.1 - Mazda Eunos


John  Brookes

Class A2.1 - Mazda MX-5


David  Field

Class A2.1 - Mazda Eunos Roadster


Stephen  Morgan

Class A2.1 - Mazda MX5


Alan  Mugglestone

Class A2.1 - Mazda MX5


Nicholas  Mugglestone

Class A2.1 - Mazda MX5


Bob  Ridge-Stearn

Class A2.1 - Mazda Eunos Roadster


Tony  Thomas

Class A2.1 - Mazda MX5


Michael  Tindale

Class A2.1 - Mazda MX5


Paul  Webster

Class A2.1 - Mazda MX5


Michael  Cowen

Class A3 - Lotus Elise


Richard  Etheridge

Class A3 - Mitsubishi Lancer Evolution


Paul  Gill

Class A3 - Dodge GTS


Mark  Laws

Class A3 - BMW Mini Cooper Works


Andrew  Meek

Class A3 - Subaru Impreza


Adam  Pemble

Class A3 - Toyota Celica GT-Four


Chris  Bennett

Class B1 - Caterham 7 Roadsport


Graham  Boulter

Class B1 - Kudos Coupe


John  Bradshaw

Class B1 - Sylva Striker


Chris  Jones

Class B1 - Westfield SE Vauxhall


Tim  Richardson

Class B1 - Caterham Superlight


Mike  Smith

Class B1 - Sylva Striker


David  Spencer

Class B1 - Sylva Striker


Jim  Spencer

Class B1 - Sylva Striker


Bob  Gale

Class B2 - Westfield SeiW


Martin  Garner

Class C1 - Peugeot 106 XSi


Eric  Morrey

Class C1 - Clan Crusader


Simon  Andrews

Class C2 - MG TF 


Matt  Carter

Class C2 - Honda S2000


Chris  Flavell

Class C2 - Peugeot 205 Gti


Tony  Hart

Class C2 - Renault 5 GT Turbo


Richard  Hearnden

Class C2 - MGB GT Lotus Elise


Bernard  Kevill

Class C2 - MG TF


Phil  Skipp

Class C2 - Vauxhall Astra


Vincent  Dubois

Class C3 - Nissan Skyline R32 GTR


Neil  Duncanson

Class C3 - Audi Quattro


Nigel  Elliott

Class C3 - Triumph TR7-V8


Roy  Standley

Class C3 - Mitsubishi Evo


David  Strange

Class C3 - Porsche 911s


Andy  Dunbar

Class D - Westfield SEI


Matt  Hillam

Class D - SBD Westfield 2000S


Peter  Kukainis

Class D - Westfield SE


Hugh  Whitcombe

Class U2 -  Mini Cooper


Simon  Marsh

Class F - ADR 3 Open Sports Prototype


Lindsay  Mercer

Class F - Radical Prosport


Andrew  Warren

Class F - Renault 5


Philip  Young

Class F - Mallock MK17B


Brian  Ball

Class H - Force DS Yamaha R6


Robert  Capper

Class H - NEMESIS HC


Gordon  Hick

Class H - Megapin Mk 3


Peter  Hubbard

Class H - KBS Mk.IV


Colin  Way

Class H - Jedi Mk2


Robert  Way

Class H - Jedi Mk2


Dave  Gardner

Class I - Empire 001


Darren  Gumbley

Class I - Force PT


Robin  Maryon

Class I - Jedi Mk2


Paul  Masters

Class I - Jedi Mk 6


Gary  Thomas

Class I - Force PT


Nigel  Watkins

Class J - Van Diemen Vauxhall Junior


Jim  Yardley

Class J - Beagle Mk5D


Chris  Bennett

Class J1 - Van Diemen RF89


Peter  Caiado-Gillett

Class J1 - Van Diemen RF84


Lindsay  Summers

Class J1 - Van Dieman Formula Ford


George  Harris

Class K - Dallara F3


Tony  Jarvis

Class K - Reynard Formula Vauxhall Lotus


Martin  Jones

Class K - Reynard 883


Paul  Tinsley

Class K - Renault Swift


Martin  Webb

Class K - Reynard Formula Vauxhall Lotus


Christopher  Machell

Class L - Mygale Formula Renault


Fyrth  Crosse

Class W - Mallock U2 Mk2B Ensign LNF3


Gavin  Stephens

Class W - Mallock Mk8


Alan  Terry

Class W - Nike Mark 8


Joe  Tisdall

Class W - Vixen VB4


Alan  Baker

Class V2 - Lotus Elan


Peter  Hubbard

Class V2 - Marcos 3 lt GT


Jonathan  Plowe

Class V2 - Gilbern Genie


Geoff  Stallard

Class V2 - TVR Vixen S2


Richard  Pope

Class J2 - OMS CF04


Alex  Summers

Class J2 - OMS CF96


Richard  Summers

Class J2 - OMS CF96


Kerry  Waine

Class J2 - Magnum 843


Stuart  Cairney

Class N - Hillman Imp


Graham  Cashmore

Class N - Davrian Mk 6


David  Llewellyn

Class N - Hillman Imp


Graeme  Williamson

Class N - Hillman Imp


Bob  Adams

Class W2 - Royale PR30


John  Burton

Class W2 - RALT RT3


Richard John  Opie

Class W2 - Ralt RT3


Alan  Goodwin

Class W3 - Aldon AL3 Sports Racing


Mike  Broome

Class X - Elden Mk 8/10 Formula Ford


Jeff  Llewellyn

Class X - Merlyn 20A


Jeremy  Smithson

Class X - Merlyn Mk II



Click here for 2018 Competitors Gallery

Click here for 2017 Competitors Gallery

Click here for 2016 Competitors Gallery

Click here for 2015 Competitors Gallery

Click here for 2014 Competitors Gallery

Click here for 2013 Competitors Gallery

Click here for 2012 Competitors Gallery

Click here for 2011 Competitors Gallery

Click here for 2010 Competitors Gallery