Hillclimb and Sprint Association
an MSA recognised club
MSA recognised

HSA CHAMPIONSHIP COMPETITORS & GALLERY - 2016

Competitors (and loved ones!) are welcome to provide photos to appear on this page to either fill in the gaps or replace photos from our archives with something a little more flattering! Please contact us here for details of how to send in their photos. We do our best to match the correct names to faces to cars but mistakes can happen so if you spot one please let us know and we'll get it fixed.


Geoff  Lancaster

Class A1 - Renault Clio 2


Laurence  Marks

Class A1 - FIAT 100hp Panda


Steven  Needham

Class A1 - Smart Roadster


James  Pickering

Class A1 - Peugeot 106


Andrew  Till

Class A1 - MG ZR105


Patrick  Wright

Class A1 - Fiat Panda 100HP


Jamie  Yapp

Class A1 - Vauxhall Nova 1.3 SR


Leigh  Andrews

Class A2 - Mazda RX8 Coupe


paul  Bond

Class A2 - lotus elise series 1


Richard  Brown

Class A2 - Volkswagen Lupo Gti


Stewart  Butler

Class A2 - MG TF


Alistair  Clark

Class A2 - Lotus Elise Series 1


Helen  Currie

Class A2 - Renault Clio Trophy 


lewis  devereux

Class A2 - bmw e36 compact m sport


Alex  Evans

Class A2 - Mazda RX8


James  Evans

Class A2 - Mazda RX8


Jeremy  Evans

Class A2 - Mazda RX8


Adam  Greenen

Class A2 - Honda Civic Type R


Andy  Mitchelmore

Class A2 - Lotus Elise S2 111s


Paul  Murphy

Class A2 - citroen xsara vts


Graeme  Procter

Class A2 - fiat abarth 500


Bob  Ridge-Stearn

Class A2 - Lotus Elise S1


John  Watson

Class A2 - Lotus Elise


Elen  Worthington

Class A2 - Lotus Elise


Stephen  Dally

Class A2.1 - Mazda MX5 Mk1


lewis  devereux

Class A2.1 - mazda mx5 mk1 sports


Steve  Devereux

Class A2.1 - mazda mx5


Chris  Falcon

Class A2.1 - Mazda MX5


Ken  Morris

Class A2.1 - Mazda MX5 Merlot


David  Newman

Class A2.1 - Mazda MX5


John  Pollard

Class A2.1 - Mazda MX5 NC


Colin  Seaward

Class A2.1 - mazda MX5


Alexander  Smith

Class A2.1 - Mazda MX-5


Michael  Tindale

Class A2.1 - Mazda MX5


Paul  Watson

Class A2.1 - Mazda MX5 roadster


Richard  Yapp

Class A2.1 - Mazda MX5


Andrew  cottrill

Class A3 - subaru Impreza


Colin  Davies

Class A3 - BMW 330 ci


Sarah  Davies

Class A3 - BMW 330 ci


Peter  Elliston

Class A3 - VW Golf GTI 


Richard  Etheridge

Class A3 - Subaru Impreza


Mark  Laws

Class A3 - BMW Mini Works "S"


Alan  Sawyer

Class A3 - Subaru Impreza


Paul  Trill

Class A3 - Mazda RX7 FD3


Colin  Bowdidge

Class B1 - caterham super sprint


John  Bradshaw

Class B1 - Sylva Striker Mk2


Mike  Smith

Class B1 - Sylva Mk2


Colin  Way

Class B1 - Westfield SEIW


Anthony  Earl

Class B2 - Caterham 1.8 VHPD roadsport


Paul  Evans

Class B2 - Westfield SEiW


Stephen  Laing

Class B2 - Caterham R500


Simon  Price

Class B2 - Westfield SEiW Kit Car


Mike  Gallery

Class C1 - Morris Cooper S


Julian  Harber

Class C1 - British Leyland Mini Clubman


Eric  Morrey

Class C1 - Hillman Imp


Gavin  Neate

Class C1 - Peugeot 106


Ivan  Russell

Class C1 - ford 105E Anglia


Martin  Rutter

Class C1 - Fiat X1/9


Michael  Gleaves

Class C2 - MG MGF


Dave  Mockford

Class C2 - Austin Maestro


Philip  Stader

Class C2 - Alfa Romeo Berlina


Willem  Verhaak

Class C2 - Mazda MX5


Chris  Berrisford

Class C3 - Subaru Impreza


Mike  Butler

Class C3 - BMW M3


Geoffrey  Kershaw

Class C3 - Ford Sierra


Steve  Brown

Class D - Westfield Megabusa


Becky  Manton

Class D - Fisher Fury Spyder


Graeme  Manton

Class D - Fisher Fury Spyder


Graham  Mintram

Class D - Sylva Phoenix


Adam  Phelps

Class D - Westfield Megabusa


John  Phelps

Class D - Westfield Megabusa


James  Robertson

Class D - Raw Striker


Jeff  Wiltshire

Class D - Sylva Phoenix


Malcolm  Johnson

Class U2 - MINI COOPER S


Rowland  Turner

Class U2 - Ford Saloon


Paul  Batey

Class F - Rawlson Imp


Matt  Carter

Class F - Radical PR6


Clive  Wooster

Class F - Radical sr4 Sports Libre


Les  Buck

Class H - OMS Hornet


Paul  Wells

Class H - Jedi Mark 4


Chris  Bennett

Class I - Force PT


Simon  Boulter

Class I - OMS 2000M


Nick  Houston

Class I - Jedi Suzuki GSXR Mk 2


Chris  Jones

Class I - Force PT


Stephen  Loadsman

Class I - OMS R/A


David  Owen

Class I - OMS 2000M


Martin  Pickles

Class I - Jedi Mk1


Steven  Potter

Class I - Megapin 10HC97


Chris  Bennett

Class J1 - Van Diemen RF89


Mark  Haynes

Class J1 - Zeus ZR 163 Classic Formula Ford 


Russell  Haynes

Class J1 - Zeus ZR163 Classic Formula Ford


Charlie  Reilly

Class J1 - Van Diemen RF 92


Steve  Broughton

Class K - SBD Dallara F3RB01


Matt  Hillam

Class K - SBD Dallara F3RB01


Tony  Jarvis

Class K - Dallara Racing


Martin  Webb

Class K - Dallara Opel


Graham  Blackwell

Class L - Mygale M13-SJ/Mountune Single Seater


Peter  Goulding

Class L - mygale formula ford Mygale M13-SJ


Mike  Broome

Class W - Alexis F3/Atlantic


Fyrth  Crosse

Class W - ENSIGN LNF3/MALLOCK U2 MK 2B MONOPOSTO


David  Bennett

Class V2 - Marcos GT


Mike  Henney

Class V2 - Lotus Elan


Peter  Hubbard

Class V2 - Marcos GT


Nicholas  Scott

Class J2 - Force HC


Gary  Thomas

Class J2 - Force PC


Ifan  Davies

Class N - Davrian mk6 Sports


Graeme  Williamson

Class N - Hillman Imp


Ed  McDonough

Class X - Dulon MP15 Formula Ford


Jeremy  Smithson

Class X - Merlyn Mk 11



Click here for 2018 Competitors Gallery

Click here for 2017 Competitors Gallery

Click here for 2016 Competitors Gallery

Click here for 2015 Competitors Gallery

Click here for 2014 Competitors Gallery

Click here for 2013 Competitors Gallery

Click here for 2012 Competitors Gallery

Click here for 2011 Competitors Gallery

Click here for 2010 Competitors Gallery