Hillclimb and Sprint Association
an MSA recognised club
MSA recognised

HSA CHAMPIONSHIP COMPETITORS & GALLERY - 2014

Competitors (and loved ones!) are welcome to provide photos to appear on this page to either fill in the gaps or replace photos from our archives with something a little more flattering! Please contact us here for details of how to send in their photos. We do our best to match the correct names to faces to cars but mistakes can happen so if you spot one please let us know and we'll get it fixed.


Tom  Ellis

Class A1 - Vauxhall 


John  Fox

Class A1 - Peugeot 106 XSi


Phil  Tucker

Class A1 - Suzuki Swift


Jamie  Yapp

Class A1 - Vauxhall Nova


Leigh  Andrews

Class A2 - Mazda RX8


Rob  Bryant

Class A2 - Triumph TR7 Fixed head coupe


Amy  Goodson

Class A2 - Ford Puma


Mike  Hawley

Class A2 - Honda S2000 GT


Andy  Mitchelmore

Class A2 - Lotus S2 111s


paul  murphy

Class A2 - citroen xsara


Jonathan  Plowe

Class A2 - Fiat X19


Stephen  Dally

Class A2.1 - Mazda MX5 Mk 1


Chris  Falcon

Class A2.1 - Mazda MX5


Martin  Garner

Class A2.1 - Mazda MX5


Nigel  Hodson

Class A2.1 - Mazda MX5


Ken  Morris

Class A2.1 - Mazda MX5 Merlot Roadster


Tom  Richardson

Class A2.1 - Mazda MX 5


Tony  Thomas

Class A2.1 - Madza MX5


Michael  Tindale

Class A2.1 - Mazda MX5


Richard  Yapp

Class A2.1 - Mazda MX5


Christopher  Bayliss

Class A3 - Fiat Stilo Abarth


Andrew  Cottrill

Class A3 - Subaru Impreza


Peter  Cox

Class A3 - Subaru Impreza


Paul  Kendrick

Class A3 - Subaru Impreza WR1


Geoffrey  Kershaw

Class A3 - Subaru Impreza WRX


Mark  Laws

Class A3 - BMW Mini John Cooper Works "S"


Brian  Marshall

Class A3 - Porsche 944 Turbo SE


Nathalie  McGloin

Class A3 - porsche 911 turbo


James  Nolan

Class A3 - Subaru Impreza Turbo


Paul  Trill

Class A3 - Mazda RX7 FD3S


Richard  Abraham

Class B1 - Westfield Sei


John  Bradshaw

Class B1 - Sylva Striker Mk2


John  Clarke

Class B1 - Caterham Roadsport 7


Chris  Jones

Class B1 - Westfield SE Vauxhall


John  Loudon

Class B1 - Westfield SE


Mike  Smith

Class B1 - Sylva Striker


Colin  Way

Class B1 - Westfield SEiW


Chris  Bennett

Class B2 - Caterham 7 Roadsport


Matthew  Eady

Class B2 - Ginetta G4


Lynn  Gilbert

Class B2 - Caterham Superlight R


Chris  Howard-Harris

Class B2 - Caterham Superlight R


Stephen  Laing

Class B2 - Caterham R500


Alan  Mugglestone

Class B2 - Raw Fulcrum


Nick  Mugglestone

Class B2 - Raw Fulcrum


Steve  Wells

Class B2 - Caterham VX 2.0


Robert  Frost

Class C1 - Austin A35


Julian  Harber

Class C1 - British Leyland Mini Clubman


Gavin  Neate

Class C1 - Peugeot 106


Ivan  Russell

Class C1 - Ford Anglia 105E


Paul  Drowne

Class C2 - peugeot 205 205


Dean  gammon

Class C2 - peugeot 106 rallye


Michael  Gleaves

Class C2 - MG F


Neil  Moorcraft

Class C2 - Toyota MR2


Keith  Murray

Class C2 - Audi 80 quattro


Colin  Satchell

Class C2 - Peugeot 205


daniel  ward

Class C2 - saab 96


John  Davies

Class C3 - Subaru Impreza


ADAM  MONK

Class C3 - SUBARU IMPREZA WRX


Tim  Monk

Class C3 - Subaru Impreza WRX


John  Harrison

Class U2 - Dodge Coronet 2dr saloon


Matt  Carter

Class F - Radical PR6


Andrew  Short

Class F - oms sc1


David  Tearle

Class F - Ginetta G12


James  Tearle

Class F - Ginetta G12


clive  wooster

Class F - radical SR4 SR4


Simon  Boulter

Class I - OMS SF2A


Nicholas  Houston

Class I - Jedi Mk 2


stephen  loadsman

Class I - o.m.s. r/a


Robin  Maryon

Class I - Jedi Mk2


Jim  Spencer

Class I - Reynard 883


Fyrth  Crosse

Class J - Ensign LNF3 F3


Mark  Haynes

Class J1 - Zeus ZR163


Russell  Haynes

Class J1 - Zeus ZR163


Charlie  Reilly

Class J1 - Van Diemen RF92


Bob  Ridge-Stearn

Class J1 - Van Diemen RF87


Paul  Webb

Class J1 - Van Diemen RF84


Andrew  Dinner

Class K - Pilbeam MP82


Matt  Hillam

Class K - Dallara F399/01


Tony  Jarvis

Class K - Dallara Racing


Alan  Mugglestone

Class K - Dallara F301 Toms-Toyota


Nick  Mugglestone

Class K - Dallara F301 Toms-Toyota


Howard  Savage Jones

Class K - Lola Colgan B5


Martin  Webb

Class K - Dallara F399/00


Terry  Graves

Class L - Gould GR55 Racing Car


George  Harris

Class W - Hydrastumper 


Ben  Waine

Class J2 - Magnum Single seat Ex Formula 3


Kerry  Waine

Class J2 - Magnum Single seat ex-Formula 3


Trevor  Brown

Class N - Ginetta G15


ifan  davies

Class N - Davrian Mk6


Graeme  Williamson

Class N - Hillman Imp


Bob  Adams

Class W2 - Royale RP 30


Chris  Bennett

Class W2 - Van Diemen RF82


John  Burton

Class W2 - RALT RT3


Richard John  Opie

Class W2 - Ralt RT3


David  Tilley

Class W2 - Toleman F2


Mike  Broome

Class X - Elden Formula Ford Mk 8/10


Les  Buck

Class X - Lotus 61 FF


Paul  Morcom

Class X - Merlyn MK11a Formula Ford


Jeremy  Smithson

Class X - Merlyn Mk Eleven


Peter  Ayres

Class Z - Ford Model A modified


Gavin  Meanley

Class Z - Ford Model T modified


Roy  Underhill

Class Z - Ford 27T Roadster



Click here for 2018 Competitors Gallery

Click here for 2017 Competitors Gallery

Click here for 2016 Competitors Gallery

Click here for 2015 Competitors Gallery

Click here for 2014 Competitors Gallery

Click here for 2013 Competitors Gallery

Click here for 2012 Competitors Gallery

Click here for 2011 Competitors Gallery

Click here for 2010 Competitors Gallery