Hillclimb and Sprint Association
an MSA recognised club
MSA recognised

HSA SPEED CHAMPIONSHIP RESULTS FOR 2018

Previous years championship results and event results can be found at the bottom of the page.


Results including Round 5 - Loton Park on 14 Apr 2018
Note: Best 9 scores count.

Pos Pts Name Class Car Cc
1 76 Andrew Webber U2 Lotus Elan +2 1760
2 61 Philip Stader U2 Alfa Romeo Berlina 1750/Austin A35 Saloon 1750
3 34 Andrew Cottrill A3 Subaru Impreza 1998
4 32 Simon Bainbridge F SBR Chrono V8 Sports Libra 4200cc
4 32 Robert Thomson S1 Renault Clio 172 Cup 1998cc
6 31 Mike Henney U2 Lotus Elan S3 Coupe/ Alfa Romeo GTV 2000 1760/1962
7 29 FYRTH CROSSE W Dempster Ensign LNF3/Mallock U2 Mk 2B 1598cc/1098cc
8 28 Nigel Trundle A2 VW Scirocco 1390cc
9 27 Geoff Stallard U2 TVR - Lotus Vixen - Elan 1760 - 1800
10 25 John Loudon D Westfield SE 1679
11 22 pete goulding L MYGALE formula ford ff200 1598
11 22 Russell Haynes J1 Zeus ZR163 Classic Formula Ford 1600
11 22 Chris Howard-Harris D Caterham Superlight R 1795
14 20 Graham Blackwell L Mygale G18 Formula Ford 1.6T EcoBoost VVTi 1600
15 19 Alistair Clark A2 LOTUS Elise S1 1796
16 17 Shane Dyson A2 Renault 5 GT turbo 1397
16 17 Bill Gouldthorpe J SBD OMS CF08 1585
16 17 Andrew Till A1 MG ZR105 1396
16 17 Jamie Yapp A1 Vauxhall Nova SR 1297
20 16 Carole Torkington J SBD OMS CF08 1585
20 16 leslie wilson S1 Renault clio 172 Exclusive 1998
22 15 George Haynes J1 Zeus ZR163 Classic Formula Ford 1600
23 13 Tony Beesley I JEDI MK4 Suzuki K8 999
23 13 Chris Jones I Force TA 1000cc
23 13 Martin Pickles I Jedi Mk1 998 cc
23 13 Anthony Shearman B1 Caterham 310R 1598 cc
27 12 Stuart Bickley I Jedi Racing car 998
27 12 Charlie Reilly J1 Van Diemen RF 92 1600
27 12 Tim Richardson A3 Lotus Elise 250 Cup 1800
27 12 Charles White A2 Lotus Elise S2 111R 1796
31 11 Callum Barney U2 Ford Cortina GT 1558
31 11 Colin Davies S1 HONDA CIVIC TYPE R 1998
31 11 Lynn Gilbert D Caterham Superlight 1795
31 11 Stephen Laing B2 Caterham R500 1998
31 11 Ken Morris A2.1 Mazda MX5 Merlot 1839
31 11 Mike Smith B1 Sylva Striker Mk2 1697
37 10 John Bradshaw D Westfield SEIW 2100
37 10 Steve Broughton K SBD Dallara F3 1998
37 10 CAROLE NICHOLLS J1 NIKE SINGLE SEATER FORMULA FORD 1600
37 10 James Robertson D Raw Striker 998cc
41 9 Matt Hillam K SBD Dallara F399/01 1998cc
41 9 Graham Mintram A3 Lancia Delta HF Turbo 1600
41 9 clive wooster F Radical SR4 1475
44 8 Mark Schlanker J OMS 2000M Racing Car 1137
44 8 Luke Trotman F Mallock Mk 18 b 1200
46 7 Chris Bennett I Force TA 1080
46 7 Sarah Davies S1 HONDA CIVIC TYPE R 1998
46 7 Geoff LANCASTER J1 Swift SC92F 1600cc
46 7 Martyn Turner D MNR Bike engined KIt car, similar to Westfield - 1000
50 5 Paul Trill A3 Mazda RX7 FD3 1300
50 5 Paul Webb B1 Sylva Striker 1660
52 4 Zoe Shearman B1 Caterham 310R 1596


Click here for 2017 Championship results

Click here for 2016 Championship results

Click here for 2015 Championship results

Click here for 2014 Championship results

Click here for 2013 Championship results

Click here for 2012 Championship results

Click here for 2011 Championship results

Click here for 2010 Championship results

Click here for 2009 Championship results