Hillclimb and Sprint Association
an MSA recognised club
MSA recognised

HSA SPEED CHAMPIONSHIP RESULTS BY CLASS FOR 2011


Results including Round 27 - Curborough 1 lap on 9th October
Note: Best 9 scores count.

Class Points Name Overall Pos Car CarCc
A1 65 Jonathan Dowding 29 Nissan Micra 1275
46 Roy Dowding 44 Nissan Micra 1275
41 Steve Harris 49 Vauxhall Corsa 1389
37 Rich Stephens 52 Peugeot 106 Rallye 1294
Class Points Name Overall Pos Car CarCc
A2 114 Alan Mugglestone 10 Mazda MX5 1840
29 Richard Hearnden 65 Lotus Elise R 1800
Class Points Name Overall Pos Car CarCc
A2.1 153 Nicholas Mugglestone 1 Mazda MX5 1840
135 Tony Thomas 3 Mazda MX5 mk3 2000
131 Bob Ridge-Stearn 5 Eunos (Mazda) Roadster (MX5) 1600
95 Nigel Hodson 16 Mazda MX 5 Sport 1840
73 Ken Morris 26 Mazda MX5 1600
36 Mervyn Brake 55 Mazda MX5 1598
25 Michael Tindale 72 Mazda MX5 1840
15 Angela Mugglestone 86 Mazda MX5 Mk3 / MX5 Mk1 1998 / 1840
5 Phil Boyer 93 Mazda Eunos Roadster 1600
Class Points Name Overall Pos Car CarCc
A3 89 Andrew Meek 19 Subaru Impreza 1996
30 Mark Laws 63 BMW Mini Cooper Works S 1600
29 Robert Lancaster-Gaye 65 Porsche 996 GT3 3800
23 Adam Pemble 76 Toyota Celica 1998
22 Paul Cutts 79 Subaru Type R 1998cc
13 Richard Etheridge 89 Mitsubishi Lancer Evolution VIII 2000
4 James Scarratt 94 Jaguar XKR 4000s
Class Points Name Overall Pos Car CarCc
B1 115 Jim Spencer 9 Sylva Sports 1600
99 David Spencer 14 Sylva Sports 1600
98 John Palmer 15 Westfield SE 1700
60 Richard Abraham 31 Westfield Sei 1700
37 Colin Way 52 Westfield SEIW 1600
35 Graham Boulter 57 Kudos Coupe 1691
33 John Bradshaw 60 Sylva Striker Mk2 1660
29 Tim Richardson 65 Caterham Superlight 1600
20 Martyn Davies 82 GTM Coupe 1380
15 Martin Watts 86 GTM Coupe 1380
12 Chris Bennett 90 Caterham Seven 1600
Class Points Name Overall Pos Car CarCc
B2 89 Robert Pallett 19 Ginetta G33 4998
51 Mike Gale 40 Westfield SEiW 1998
49 Bob Gale 42 Westfield SEiW 1998
40 Anthony Burris 50 Westfield SEi 1998
4 Ed Bradshaw 94 Hawk 289FIA Cobra 5700
Class Points Name Overall Pos Car CarCc
C1 58 Michael Gallery 33 Morris Mini 1380
46 Michael Andrews 44 Peugeot 106 Rallye 1396
27 Wil Ker 70 Austin Mini 998
17 Ian Yates 84 Peugeot 106 1360cc
4 Martin Garner 94 Peugeot 106 XSi 1360
Class Points Name Overall Pos Car CarCc
C2 92 Paul Webster 17 Mazda MX5 1929
61 Chris Flavell 30 Peugeot 205 Gti 1905
57 Ian Philip Skipp 35 Vauxhall Astra Gsi 1998
36 Emerson Kent 55 Peugeot 205 Gti 1905
Class Points Name Overall Pos Car CarCc
C3 55 Neil Duncanson 36 Audi Quattro 2144
17 David Strange 84 Porsche 911S 2500
Class Points Name Overall Pos Car CarCc
D 111 Andy Dunbar 11 Westfield SEi 1998
100 Matt Hillam 12 SBD Westfield 2000S 1996
51 Peter Kukainis 40 Westfield SE 2300
40 Adam Phelps 50 Aries Locost 1127
31 John Phelps 62 Aries Locost 1127
27 Eric Morrey 70 Clan Crusader 2 seater sports 875t
6 Graham Beale 92 Ginetta G33 1993
Class Points Name Overall Pos Car CarCc
U2 69 Hugh Whitcomb 27 Morris Mini Cooper saloon 1380
58 Barry Connolly 33 Ford MK1 Escort RS2000 1993
Class Points Name Overall Pos Car CarCc
F 90 Philip Young 18 Mallock MK17B 1700
69 Ivan Russell 27 Ford Anglia 1700
30 Andrew Short 63 OMS sc1 sports 1100
24 Simon Marsh 75 ADR3/Mallock mce/Mk18BW 1500
Class Points Name Overall Pos Car CarCc
H 22 Paul Webb 79 Terrapin M Type 600
4 Gordon Hick 94 Megapin 599
Class Points Name Overall Pos Car CarCc
I 122 Simon Andrews 7 OMS 2000M 1000
81 Gary Thomas 23 Force PT 1070
79 Bernard Kevill 24 OMS 2000M 1000
53 Darren Gumbley 39 Force PT 1100
28 Paul Masters 68 Jedi Mk6 998
14 Robin Maryon 88 Jedi Mk 2 919
8 Steven Filkin 91 DJ ADS1 1089
Class Points Name Overall Pos Car CarCc
J1 87 Chris Bennett 21 Van Diemen RF89 1600
48 Dennis Pickett 43 Quest FF 1598
19 Chris Jones 83 Van Diemen RF84 Formula Ford 1600
Class Points Name Overall Pos Car CarCc
K 78 Paul Tinsley 25 Renault Swift SC93R 1998
55 Martin Webb 36 Reynard FVL 1998
46 Tony Jarvis 44 Reynard Formula Vauxhall Lotus 1998
23 George Harris 76 Dallara F3 2000
23 Howard Savage-jones 76 Lola B5/30 1994
Class Points Name Overall Pos Car CarCc
W 121 Fyrth Crosse 8 Ensign LNF3/Mallock U2 Mk 2B 1598/1098
33 George Cole 60 Terrapin MK1A 1040
Class Points Name Overall Pos Car CarCc
V2 141 Geoff Stallard 2 TVR Vixen 1760
100 Jonathan Plowe 12 Gilbern Genie 3100
54 Peter Hubbard 38 Marcos GT 3100
25 David Bennett 72 Marcos GT Coupe 3100
Class Points Name Overall Pos Car CarCc
J2 37 Kerry Waine 52 Magnum 843 Single seater 1137
Class Points Name Overall Pos Car CarCc
N 133 Mark Paterson 4 Ginetta G15 998
128 Graham Cashmore 6 Davrian Mk 6 1040
59 Stuart Cairney 32 Hillman Imp 998
43 Graeme Williamson 47 Hillman Imp 930
28 Ifan Davies 68 Davrian Mk6 998
Class Points Name Overall Pos Car CarCc
W2 34 John Burton 59 RALT RT3 1998
25 Richard Opie 72 RALT RT3 1998
21 Martin Jones 81 Chevron B48 5000
Class Points Name Overall Pos Car CarCc
X 86 Mike Broome 22 ELDEN Mk8/10 Formula Ford 1600
42 Les Buck 48 Lotus 61 1600
35 Jeremy Smithson 57 Merlyn FF 1598


Click here for 2018 Championship results

Click here for 2017 Championship results

Click here for 2016 Championship results

Click here for 2015 Championship results

Click here for 2014 Championship results

Click here for 2013 Championship results

Click here for 2012 Championship results

Click here for 2011 Championship results